Jak zmniejszyć zużycie lakierowanych powierzchni

Lakiery domalux

Po co lakierujemy drewniane posadzki? Chodzi przede wszystkim o uzyskanie warstwy ochronnej, ale również o ułatwienie sobie sprawy, związanej z pielęgnacją podłogi. Warto jednak pamiętać o tym, że o lakierowanie powierzchnie również musimy odpowiednio dbać. Okazuje się, że zadanie to mogą nam ułatwić lakiery podkładowe.

 

Jak należy dbać o lakierowane powierzchnie?

Jeśli zdecydujemy się na polakierowanie parkietu, trzeba od razu dowiedzieć się w jaki sposób można go czyścić. Na pewno ważne jest regularne zamiatanie, najlepiej przy pomocy mopa z delikatną końcówką, a także odkurzanie. Natomiast raz na jakiś czas powinniśmy umyć posadzkę, stosując do tego odpowiednie środki na bazie żywic. W sklepach znajdziemy również mleczka, koncentraty czy pasty pielęgnacyjne, które wpływają na utrzymanie atrakcyjnego wyglądu polakierowanej podłogi.

Natychmiastowe usuwanie brudu, zwłaszcza drobnych kamyczków, ziarenek piasku, soli itp. jest ważne nie tylko ze względu na chęć posiadania czystego domu. Chodzi również o to, że jeśli będziemy je roznosić po parkiecie pokrytym lakierem, wówczas będą powstawały na nim rysy i ubytki.Lakiery domalux

Żeby ograniczyć ilość wnoszonych do środka zanieczyszczeń, warto używać wycieraczek i dywaników. Kładziemy je tuż przed wejściem oraz w miejscu, gdzie zwykle ściąga się buty.

Drewniane posadzki, które zostały pokryte warstwą lakieru, będą ulegały szybszemu zużyciu wówczas, gdy będziemy chodzić po nich w butach na szpilkach. Niekorzystne jest także częste przesuwanie krzeseł. Ponieważ jest ono konieczne, żeby w ogóle móc usiąść przy stole, w związku z tym warto zastosować podkładki z filcu. Jeśli przykleimy je do spodniej części nóg krzeseł, na pewno posadzka będzie mniej narażona na uszkodzenia

Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale na wolniejsze zużycie lakierowanych powierzchni wpływają również temperatura i wilgotność powietrza. W związku z tym warto mieć w domu około 20ºC oraz wilgotność na poziomie 40-60%.

 

Jaki wpływ na zmniejszenie zużycia lakierowanych powierzchni mają lakiery podkładowe?

 

Jak już było wspomniane, lakiery podkładowe skutecznie zmniejszają zużycie preparatów nawierzchniowych. Dzięki gruntowaniu lakiery, które stosujemy w celu utworzenia warstwy ochronnej na posadzce, zostają z nią lepiej związane. Warstwa wierzchnia charakteryzuje się więc wówczas większą przyczepnością, a także twardością.

Istotne jest również to, że lakiery podkładowe zmniejszają zużycie preparatów wykańczających. Produkty nawierzchniowe są droższe, w związku z tym warto zapobiec ich wsiąkaniu w drewnianą podłogę.

Gruntowanie ma jeszcze inne zalety. Jedną z nich jest zapobieganie ciemnieniu drewnianych posadzek. Poza tym ładnie podkreśla oryginalną strukturę drewna. Dlatego nawet jeśli komuś wydaje się, że nakładanie lakieru podkładowego to dodatkowa i nie koniecznie niepotrzebna praca, nie ma racji. Im bardziej profesjonalnie podejdziemy do wykańczania drewnianej podłogi, tym lepiej i dłużej będzie nam służyć.