Ile zapłacimy za malowanie ścian w domu?

Nie każdy dysponuje wystarczającymi pokładami czasowymi oraz umiejętnościami, aby podjąć się samodzielnego malowania ścian w swoim mieszkaniu. Jeżeli nie czujecie się pewnie w sprawach remontowych, to najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie tego zadania fachowcom. Czy wiecie, ile powinniście zapłacić malarzowi za pomalowanie ścian? Liczba czynników branych pod uwagę podczas wyceny może być dla co poniektórych sporym zaskoczeniem.

Na jakiej podstawie rozliczać się z malarzem?

Najpopularniejszym sposobem rozliczania jest podawanie wyceny za pomalowanie 1m2 powierzchni. Cenniki poszczególnych malarzy będą się różniły w zależności od miejscowości oraz od rodzaju zlecanej usługi. Odmienne stawki mogą się pojawić również w przypadku zleceń weekendowych oraz nocnych. Rozbieżności cenowe, z którymi możecie spotkać się na rynku, są całkiem spore i są one uzależnione od kilku czynników.

Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę z tego, że malowanie jest malowaniu nierówne. Jest różnica (także cenowa), jeżeli chodzi o kolor, na jaki chcecie pomalować pomieszczenie – inne stawki pojawią się za pomalowanie pokoju na kolor biały, inne przy użyciu kilku kolorów. Istotna jest też metoda malowania ścian oraz sama farba. Nie bez znaczenia będzie również fakt, czy nawiążemy współprace z firmą, czy z tzw. wolnym strzelcem.

Za co płaci się malarzowi?

Można spotkać się z różnymi typami rozliczeń. Dlatego zawsze warto dopytać, czy podana cena jest kosztem całkowitym (pokrywającym też materiały), czy wyceną samej robocizny. Wszystkie inne usługi wyceniane są dodatkowo. Jakiego typu mogą być to usługi? Przykładowo, jeżeli ściana będzie malowana po raz pierwszy, to niezbędne będzie jej gruntowanie przed nałożeniem farby. Ściana musi być także odpowiednio przygotowana przed nałożeniem czegokolwiek – należy ją dokładnie umyć, zdjąć starą tapetę, wyszpachlować itp. Niektórzy klienci życzą sobie często specjalne wykończenia, dekoracje czy malowanie grzejników. Za to wszystko także nalicza się dodatkowe koszty.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, nie sposób podać konkretną kwotę, którą powinniśmy zapłacić malarzowi za wykonanie usługi. Możemy oscylować jedynie w przedziałach cenowych. W stolicy za pomalowanie mieszkania na kolor biały, bez żadnych dodatkowych usług, zapłacimy średnio 7zł za m2, jednakże ceny mogą wahać się nawet w przedziale od 4 do 12 zł.

Malowanie pomieszczeń i wszelkie czynności temu towarzyszące są pracą fizyczną i wymagającą często skupienia i dokładności. Jeżeli chcecie mieć pewność, że Wasze pomieszczenia będą wyglądać wspaniale po odświeżeniu, to zdecydowanie najlepszym wyjściem będzie zatrudnienie specjalistów.