Zalety kominka w domu

 

 

Kominek z cegły, kamienia lub innego materiału, to dla wielu doskonałe uzupełnienie wnętrza. Jego obecność sprawia, że pomieszczenie od razu staje się bardziej przytulne i chce się w nim przebywać. Poza tym przy ogniu z kominka można szybko się ogrzać w mroźny dzień. Czy posiadanie kominka w domu rzeczywiście jest dobrym rozwiązaniem? Jakie są jego zalety?

Sposób na eleganckie wnętrze

Jedną z większych zalet kominka w domu jest fakt, iż wnętrze od razu staje się bardziej estetyczne i eleganckie. Kominek kojarzy się często z luksusem i wygodą, a płonący w nim ogień stwarza magiczną atmosferę. Często to on staje się centralnym punktem pomieszczenia, w którym się znajduje i robi wrażenie na gościach. Ponadto spalające się w nim drewno wypełnia dom niepowtarzalnym aromatem – pamiętajmy też o tym, że palenie drewna jest o wiele bardziej korzystne dla naszego zdrowia niż palenie węglem.

Dziś możemy nawet wyróżnić kilka stylów budowania kominków. Do najpopularniejszych zaliczymy styl klasyczny oraz rustykalny, który pasuje do pokoju vintage. Do jego budowania wykorzystuje się takie materiały jak cegła, piaskowiec, granit, oraz przede wszystkim klinkier, któy oferuje m.in KMK-Klinkier.pl – wszystko zależy od tego, jaki styl nas interesuje i jaki efekt chcielibyśmy uzyskać.

Czy kominek jest funkcjonalny?

Kominek potrafi być bardzo funkcjonalny i to jest jego kolejna zaleta. Stanowi on nie tylko unikatową ozdobę, ale również jest źródłem ciepła. Dzisiejsze technologie pozwalają nam nawet wykorzystać kominek jako główne źródło ogrzewania – mowa tu o kominkach z tzw. płaszczem wodnym. Powstające w takim kominku ciepło rozprowadzane jest do wszystkich pomieszczeń poprzez właściwą instalację oraz kaloryfery. Również tradycyjne kominki dadzą nam wiele ciepła – jednak wyłącznie w pomieszczeniu, w którym się one znajdują.

Niektórzy wykorzystują ten element nie jako główne, ale dodatkowe źródło ciepła, zwłaszcza w okresie jesiennym lub gwałtownym spadku temperatury w lecie. Ponadto jeśli zdarzy się nam awaria centralnego ogrzewania, kominek może w tej sytuacji bardzo nam się przydać.

Jakie dodatkowe plusy może skrywać kominek?

Tradycyjny kominek z cegły bez płaszcza wodnego także może być funkcjonalny. Jego zaletą często okazuje się niski koszt ogrzewania. Wystarczy wrzucić do niego kilka drewienek, aby szybko ogrzać się w mroźny lub deszczowy dzień. Drewno nie jest tak drogie jak np. węgiel, poza tym do rozpalenia kominka i utrzymania ognia nie potrzebujemy go zbyt wiele. Powinniśmy też pamiętać, że instalacja takiego kominka jest dość prosta. Przekłada się to na praktycznie bezproblemowe używanie go przez wiele lat. Ryzyko pojawienia się jakiejkolwiek awarii jest w tym przypadku znikome, dlatego nie narazimy się na dodatkowe koszty związane z naprawą.

Choć niektórzy narzekają, że pomieszczenie z kominkiem znacznie dłużej się sprząta, naprawdę warto się na ten element zdecydować. Klimat, jaki jest on w stanie stworzyć, jest unikatowy. Pozwala on stworzyć rodzinną, przyjemną atmosferę każdego dnia. Ponadto kominek to ciekawy sposób na aranżację wnętrza.