Jaką wybrać farbę dla alergików?

Alergia może uprzykrzyć życie każdemu. Farby do ścian i produkty chemiczne używane w trakcie remontów mogą być bardzo niebezpieczne dla wrażliwych osób. Podpowiadamy, dlaczego warto wybrać farbę do ścian przyjazną dla alergików i jakie płyną z tego korzyści.

Jak farby szkodzą alergikom?

Alergia to patologiczna reakcja obronna organizmu na specyficzny alergen. Może być wywoływany przez różne czynniki, np. kurz, jedzenie, sierść i ślinę zwierząt, pyłki roślinne, pleśń lub substancje chemiczne. Najczęstsze objawy to łzawienie oczu, katar i wysypka, ale mogą występować również inne symptomy. Objawy są dość uciążliwe, a długa ekspozycja na alergen może powodować poważne problemy zdrowotne.

Środki chemiczne zawarte w farbach mogą być szkodliwe nawet dla zdrowych ludzi, a co dopiero dla alergików. Dlatego duże znaczenie ma skład farby oraz to, czy przepuszcza wilgoć. Miejsca w których zbiera się woda to zaproszenie dla alergennych pleśni i grzybów. Faktura ściany również nie pozostaje bez znaczenia. Chropowata powierzchnia pełna nierówności i szczelin sprzyja gromadzeniu się kurzu. Ze wszystkimi tymi problemami radzą sobie farby dla alergików.

Jaką wybrać farbę dla alergików?

Farba przyjazna dla alergików powinna przede wszystkim posiadać atest hipoalergiczny. Oznacza to, że produkt przeszedł stosowne badania i nie zagraża zdrowiu osób wrażliwych. Takich oznaczeń i informacji należy szukać na opakowaniu produktu, u sprzedawcy lub producenta.

Najbezpieczniejszym wyborem są emulsje wodorozcieńczalne. Ich stosowanie ma wiele zalet. Dzięki swojej konsystencji łatwo je nałożyć, szybko schną, a jednocześnie są bardzo wytrzymałe. Jak sama nazwa wskazuje, do ich rozcieńczania używa się wody, a nie rozpuszczalnika, jak to bywa w przypadku zwykłych farb. Nie wydzielają one żadnych oparów, dlatego nie stanowią zagrożenia dla alergików.

Inną alternatywą są farby lateksowe, których główną zaletą jest tworzenie zbitej, jednolitej powierzchni, która w przeciwieństwie do innych farb nie pyli i nie stwarza zagrożenia dla osób wdychających ją. Powłoka ta nie przepuszcza wilgoci, uniemożliwiając rozwój pleśni, dlatego doskonale sprawdzi się w łazience lub kuchni. Te właściwości sprawiają, że jest to dobra farba dla alergików.

Wrogiem alergików jest też kurz gromadzący się w szczelinach i nierównościach ściany. Aby przeciwdziałać jego szkodliwemu działaniu, przed pomalowaniem ściany należy dążyć do uzyskania jak najgładszej powierzchni. Służy temu szlifowanie i wygładzanie farbami lateksowymi.

Dlaczego warto wybrać farbę dla alergików?

Wbrew pozorom, przystosowywanie wnętrza dla alergika nie jest szczególnym utrudnieniem. Ze względu na rosnący problem coraz częstszych zachorowań na alergię, na rynku dostępnych jest bardzo dużo produktów hipoalergicznych. Bez trudu znajdziemy farbę, która posiadać będzie wszystkie niezbędna atesty oraz wymarzony kolor.

Farby dla alergików niosą za sobą szereg korzyści, takich jak łatwe czyszczenie i ochrona przed gromadzeniem się brudu. Produkty te są więc bezpieczne i higieniczne. Hipoalergiczne farby to inwestycja w zdrowie bez wyrzeczeń.