Wybieramy materac dla całej rodziny

materac

Długi, wygodny i bezpieczny sen to podstawa zdrowia. Jeśli kiedykolwiek spałeś na niewygodnym łóżku, na pewno potrafisz docenić  dobry materac. A jaki to? Taki, które daje ciału odpowiednie podparcie, taki, w którym nie budzi cię każdy ruch współmałżonka, taki, który nie wywołuje alergii i taki, który zapewnia odpowiednią wentylację, by nie przegrzać organizmu. Oczywiście każdy członek rodziny ma inne potrzeby, dyktowane głównie jego wiekiem.

Materac dla malucha

Zwykle mamy wątpliwości, czy powinien być twardy, czy raczej miękki, z włókien sztucznych, czy naturalnych. Dla niemowlęcia powinien być on średnio twardy, a twardość ta powinna być równomierna na całej wielkości materaca (czyli nie strefowy).

O włóknach naturalnych – kokosowych, gryczanych mówi się, że są lepsze, bo nie uczulają. Warto tu jednak zwrócić uwagę na kilka faktów: po pierwsze są one raczej twarde – nawet zbyt twarde, jeśli myślimy wyłącznie o wypełnieniu tego rodzaju, a nie tylko warstwie, a po drugie z czasem gromadzą się w nich bakterie, a nawet pleśnie i grzyby, po trzecie są one mniej przewiewne od piankowych.

Piankowe powinny mieć na początek twardość hr-30. Proponowana wysokość to 8-10 cm. Najlepsze będą z pianki termoaktywnej, która dostosowuje się do ciała maluszka pod wpływem ciepła. Najdroższym rozwiązaniem, ale też najhigieniczniejszym, są materace lateksowe.

Materac dla nastolatka

Starsze dzieci mogą już korzystać z materacy strefowych – w zupełności wystarczą trzy strefy twardości. Warto zwrócić wówczas uwagę na wzrost i wagę dziecka. Długość materaca powinna być co najmniej 20 cm dłuższa niż ciało dziecka. Może też on być niższy niż materac dorosłych – w zupełności wystarczy taki o wysokości 12 cm. W tym wieku – szybkiego wzrostu i dojrzewania odpowiednie podparcie jest szczególnie ważne, dlatego dwoma najlepszymi materiałami będzie lateks oraz pianka wysokoelastyczna. To także bardzo higieniczne rozwiązanie, szczególnie jeśli zaopatrzymy się też w pokrowiec, który można łatwo zdjąć i wyprać (świetnym rozwiązaniem są pokrowce dzielone suwakiem na dwie części – pomieszczą się w domowej pralce.

Materac dla rodziców

Co do rozmiar dla dorosłych – również trzymajmy się zasady, że wzrost najwyższego małżonka + 20 cm. Wysokość materaca to 18 cm i wyższe. Można śmiało wybierać materace pięcio-, siedmio- lub dziewięciostrefowe – w zależności od potrzeb naszego ciała, wykonywanej pracy itp. Najlepiej zainwestować w materac ze sprężynami kieszeniowymi. Ich konstrukcja sprawia, że gdy się poruszamy, uginają się tylko sprężyny pod naszym ciałem i żona lub mąż nie śpią krzywo, nie turlają się na naszą połowę łóżka i nie budzą się przy każdym naszym ruchu. To naprawdę dużo zmienia. Ciekawym rozwiązaniem są materace dwustronne – z bardziej przewiewnym wypełnieniem od strony letniej i dodatkowym ociepleniem od strony zimowej.

Dobrze wybrane materace mogą być sporym wydatkiem, ale jeśli pomyślimy o korzyściach, które dają – wygodny sen, przespane noce, higiena – a wiec i mniej chorób naszego dziecka czy prawidłowy rozwój dojrzewającego nastolatka, stają się dobrze zainwestowanym kapitałem.