Jak urządzić pokój dla nastolatka?

pokój dla nastolatka

Minęły czasy, gdy byliśmy zmuszeni kupować określony rodzaj wyposażenia czy dekoracji, gdyż nie było nic innego. Obecnie w sklepach znajdziemy wielkie bogactwo produktów, a problemem jest tylko to, co wybrać. Możemy kupować także różne materiały wykończeniowe, które sprawią, że pokój będzie piękny. Pamiętajmy o tym, że to pokój dziecka, a młody człowiek ma prawo mieć swoje zdanie.

Jak dopasować pokój do cech dziecka?

Urządzenie pokoju dla nastolatka nie jest łatwym zadaniem. Zanim się za to zabierzemy, określmy, jakie cechy ma nasze dziecko. Może ma jakieś hobby, które możemy uczynić swoistym tematem pokoju. Na bazie preferencji, osobowości i charakteru dziecka dopasowujemy kolorystykę ścian i styl mebli. W tej kwestii należy zawsze zachować zdrową równowagę.

Jaka kolorystyka do pokoju nastolatka?

Wybierając kolory do pokoju młodego człowieka, kierujmy się jego gustem i podpowiedziami. Chce czarną ścianę? Pomalujmy tak pokój. Przecież wystarczy farba gruntowa, a czerń zniknie. Postawmy na kolorystykę, która odzwierciedla charakter właściciela. Odstąpmy od błękitów czy mocnych zieleni, zamieniamy je na szarości, połączenia bieli z czernią, grafit lub oryginalny szafir. W pokoju nastolatka sprawdzają się też jasne, naturalne kolory ścian, przy mocniejszych kolorystycznych akcentach różnych dodatków.

Jak wybrać dobre meble?

Meble młodzieżowe nie mogą przypominać pastelowych mebelków dla przedszkolaka, ale z drugiej strony – nie powinny też być zbyt poważne. Powinny pasować do temperamentu i charakteru nastolatka. Rzecz jasne, muszą być wygodne i funkcjonalne, ale powinny się podobać dziecku. Warto dać nastolatkowi dużo swobody, jednocześnie hamując jego przesadzone zapędy aranżacyjne. Jeśli dziecko lubi biały kolor, można wybrać meble młodzieżowe w tej barwie, zdobione aplikacjami czy wzorami. Ciekawą propozycją jest zastąpienie frontów jednej z szaf magnetycznym notatnikiem, do którego można przypinać obrazki czy zdjęcia.

pokój dla nastolatka

Ładnie wygląda designerskie biurko, które wyposażono w szereg półek, szuflad oraz podpórkę na książki, czytnik lub tablet. Duże, solidnie wykonane biurko przetrwa kilka przeprowadzek, a zmieści się na nim komputer czy dodatkowe półki na książki i zeszyty. Nad biurkiem zawieśmy tablice magnetyczną i postawmy lampę o dobrym oświetleniu. Można zastosować również ściankę działową o innej kolorystyce niż ściany, które oddzieli część dzienną od wypoczynkowej. Nie zapomnijmy także o wygodnym i prostym w formie łóżku. Można do niego dokupić boczne półki, pojemnik na pościel wsuwany pod łóżko czy prostą w formie nocną szafkę.

Pokój nastolatka to jego królestwo. Wybierając dodatki i meble, zapomnijmy o tym, że lubimy wnętrza w skandynawskim stylu. Kupmy to, co spodoba się dziecku, by w swoim pokoju młody człowiek czuł się dobrze i swobodnie.