Uniwersalne tynki wewnętrzne

Niektóre tynki wewnętrzne znajdują zastosowanie tylko w suchych pomieszczeniach, a inne sprawdzą się zarówno w salonie, jak i łazience czy suszarni. Najbardziej uniwersalne tynki można nakładać na ściany, nie martwiąc się o to, czy odpowiednio dopasowaliśmy je do rodzaju podłoża. Jakie typy tynków znajdą uniwersalne zastosowanie w naszych domach?

Uniwersalny znaczy bezproblemowy

Podczas przeprowadzania remontu nie ma gorszego uczucia, niż wrażenie straconego czasu i niepotrzebnie poniesionych kosztów w sytuacji, w której kupiliśmy produkt nieadekwatny do naszych potrzeb. Może to być na przykład hurtowa ilość tynku wewnętrznego, którego nie można zastosować w każdym pomieszczeniu ze względu na ich zróżnicowaną wilgotność lub produkt nieodpowiedni do posiadanego przez nas podłoża. Jak uniknąć takich sytuacji? Jednym ze sposobów jest wybieranie tynków uniwersalnych. Zaliczamy do nich tynki wewnętrzne cementowo-wapienne oraz wapienne.

Co wyróżnia tynki bazujące na wapnie?

Przede wszystkim są one trwałe i zapewniają skuteczną ochronę przed negatywnym wpływem czynników biologicznych. Tynki oparte na wapnie można stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu, niezależnie od podłoża, co sprawia, że są one uniwersalne. To istotne, ponieważ gdy mamy pewność, że ten sam tynk wykorzystamy we wszystkich pomieszczeniach, niezależnie od panującej w nich wilgotności powietrza, a także na elewacji, możemy od razu kupić większą ilość produktu i zapytać w sklepie budowlanym o możliwość otrzymania rabatu.

Tynki bazujące na wapnie to produkty naturalne, a więc korzystne dla naszego zdrowia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, ze wyróżniają się one również cechą bardzo pożądaną podczas remontu i tuż po nim. Dzięki zachodzącym reakcjom chemicznym niewielkie pęknięcia, które pojawią się w strukturze tynku ulegają samozasklepianiu, co pozwala skutecznie chronić konstrukcje murowe przed działaniem wody. Tynki wewnętrzne wapienne są przy tym bardzo elastyczne, przez co dostosowują się do naturalnej „pracy” podłoża. Ich nakładanie na ściany nie wymaga pośpiechu, a długi czas wiązania sprawia, że ryzyko powstania spękań jest niewielkie.
Nieco krótszy czas wiązania ma natomiast miejsce w przypadku tynków cementowo-wapiennych, które są bardziej wytrzymałe od tych bez dodatku cementu. Dzięki temu możemy nakładać je cieńszymi warstwami. Są one uniwersalne, co oznacza, że sprawdzą się również dobrze w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza oraz tych zupełnie suchych.
Zakup uniwersalnych tynków to nie tylko duża wygoda, ale też dobra inwestycja, ponieważ preparaty na bazie wapna słyną z trwałości i wysokiej jakości. Jeżeli więc planujemy rozpocząć tynkowanie, sprawdźmy ofertę producentów tynków na bazie wapna.