Jak szybko odnowić parkiet?

parkiet do odnowienia

Drewniana podłoga to prawdziwa ozdoba wnętrza, więc wiele osób wybiera drewniane deski podłogowe lub kładzie parkiet. Z pewnością chcemy, by drewno długo wyglądało pięknie. Musimy odpowiednio o nie dbać, czyli konserwować. W sklepach znajdziemy wiele lakierów do parkietu, więc bez problemu znajdziemy taki, który będzie najlepszy dla naszego parkietu.

Zanim nałożymy lakiery parkietowe

Nakładanie lakieru do parkietu na źle przygotowane podłoże z pewnością zakończy się klęską. Zanim się za to zabierzmy, deski musimy dokładnie oczyścić. Całą podłogę trzeba dokładnie wyszlifować, by pozbyć się starej warstwy wykończeniowej i zlikwidować zabrudzenia i mniejsze uszkodzenia. Szlifujemy za pomocą szlifierki taśmowej, do której przymocowuje się papier ścierny.

Pamiętajmy, że grubość papieru zależy od stanu podłogi, im bardziej jest zniszczona, tym większa granulacja papieru. Ma początku szlifowania używamy papieru wielkości 24-36, a na koniec papieru nr 100-120. Źle dobrany papier ścierny może zostawić rysy na podłodze. Szlifowanie wieńczy polerowanie podłogi, co robimy specjalnymi polerkami talerzowymi. Tak przygotowane podłoże jest gotowe na przyjęcie lakierów do parkietu. Renowację podłogi powinna poprzedzić ocena stanu gwoździ, gdyż ich wystające główki mogłoby uszkodzić talerze szlifierki.

Wybieramy lakiery do parkietu

Lakiery parkietowe dzielimy na wodorozcieńczalne i ropuszczalnikowe. Występują produkty jedno lub dwuskładnikowe: lakiery poliuretanowe, akrylowo-poliuretanowe, akrylowo-uretanowe itp. Wieloskładnikowe lakiery parkietowe trzeba dobrze wymieszać przed użyciem. Produkty tego typu różnią się od siebie także zawartością żywic, które decydują o odporności lakieru na pęknięcia i zarysowania.

Jak nakładać lakiery do parkietu?

W domu z pewnością chcemy uniknąć nieprzyjemnego zapachu rozpuszczalnika, więc wybierzmy lakier na bazie wody. Stosuje się w nich nowoczesne technologie, więc są tak samo trwałe jak lakiery rozcieńczalnikowe. Do lakierowania zazwyczaj używa się pędzla lub wałka. Lakiery do parkietu najlepiej nakładać specjalnym aplikatorem, za którego pomocą nakładana jest optymalna ilość lakieru, więc nie ma zagrożenia, że warstwy będą zbyt grube. Ważne jest także to, że jedno pociągnięcie rozprowadza lakier na dużej powierzchni, a lakierowanie trwa krótko. Zazwyczaj nakłada się dwie lub trzy warstwy lakierów parkietowych, a w pomieszczeniu musi być temperatura między 5 a 20˚C. Jeśli jest za zimno, lakier schnie za wolno, a gdy jest ciepło, schnie zbyt szybko i mogą tworzyć się pofałdowania.

Drewniana podłoga jest piękna, ale i trwała. Musimy pamiętać, by odpowiednio o nią dbać, a co kilka lat nakładać lakiery do parkietu, by zadbać o stan desek.