W jaki sposób zamontować klimatyzacje w łazience?

montaz klimatyzacji

Klimatyzator jeszcze do niedawna uznawany był za luksus, ale obecnie coraz częściej spotyka się go w domach czy mieszkaniach. Montaż klimatyzacji we wszystkich pomieszczeniach nie jest zalecany. Dla przykładu, w łazience powinno się montować wentylatory, które będą odprowadzać z niej wilgoć, co pozwoli uniknąć zagrzybienia.

Jak zamontować wentylację w łazience?

Komfort i bezpieczeństwo we własnym domu to podstawa, a odpowiednia wentylacja nie jest możliwa. Nie wszystkie łazienki mają okna lub systemy sprzyjające wymianie powietrza. Wówczas niezbędny jest montaż wentylacji w łazience. Jeżeli o to nie zadbamy, to w łazience będziemy mieć problem z kłębami pary wodnej, kroplami wody na lustrze i tlenkiem węgla w powietrzu. W związku
z tym, bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza. W tym celu w drzwiach prowadzących do każdego z pokojów, musi być szczelina o powierzchni około 80 cm kw.,
a w drzwiach do łazienki – 200 cm kw (podcięcie na 2,5 cm). Zamiast podcinać drzwi, można wykonać
w dolnej ich części otwory lub zamontować kratkę. Intensywność wentylacji zwiększymy, jeśli zainstalujemy kratki higrosterowane do wentylacji grawitacyjnej lub wentylacji mechanicznej. W ten sposób możliwy jest także montaż klimatyzacji w łazience.

Montaż klimatyzacji w łazience – nowoczesne systemy chłodzące

Wentylacja budynku jest instalacją wymaganą na mocy prawa budowlanego. Zamontowanie klimatyzacji nie jest obowiązkowe, ale często szybko się przekonujemy, że bez systemu chłodzącego będziemy mieć ciężkie lato. Nowoczesne domy mają wielkie okna, przez które wpada dużo światła słonecznego, więc budynek bardzo się nagrzewa. Montaż klimatyzacji standardowej jest bardzo drogi. Poza tym, łazienki z reguły są małymi pomieszczeniami, tak więc nawet najmniejsze klimatyzatory miałyby zbyt dużą moc. Najważniejsza w łazience jest sprawna wentylacja wywiewna, która usunie zapachy oraz wilgoć. Jeśli chodzi o dogrzanie łazienki, to świetnie do tego nadają się grzejniki w formie drabinki i ogrzewanie podłogowe. Dzięki najnowszym zdobyczom techniki, możemy pokusić się o montaż klimatyzacji w łazience. Polecaną nowością jest zintegrowany system ogrzewania nadmuchowego. Tego typu rozwiązanie łączy w sobie funkcjonalność wielu instalacji w połączeniu z komfortem pracy wymaganym dla budownictwa mieszkaniowego. Jedna instalacja dba o właściwą temperaturę zarówno latem jak i zimą, kontroluje proces wentylacji, pozwala na regulację wilgotności powietrza, a także redukuje zanieczyszczenia. Proces wentylacji, tak ważny w łazience, jest całkowicie zintegrowany z układem grzewczym. Przewodami, które doprowadzają ogrzane powietrze do pomieszczeń dostarczane jest również świeże powietrze zewnętrzne, natomiast powietrze zużyte z pomieszczeń brudnych jest usuwane z budynku. Nowoczesny system zwiększa intensywność wentylacji, gdy rośnie wilgotność.

Montaż klimatyzacji nie jest zadaniem łatwym, ale poradzimy sobie z nim dzięki zintegrowanym systemom wentylacyjnym.