Skuteczne metody ocieplania budynku

systemy ociepleń domu i budynków

W naszym kraju zimy bywają bardzo zimne, więc jesienią i zimą nie da się żyć w domu, w którym nie będzie ogrzewania. Gaz ziemny i inne paliwa są drogie. Warto zadbać o to, by dom był dobrze ocieplony, by koszty ogrzewania nie były zbyt wysokie. Jak ocieplić dom? Który sposób ocieplenia jest najskuteczniejszy?

Co trzeba załatwić przed ociepleniem domu?

Ocieplenie budynku to także forma budowy, ale jeśli dom nie jest wyższy niż 25 m, nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. W przypadku budynków mających powyżej 12 m i nie więcej niż 25 m należy zgłosić zamiar wykonania ocieplenia właściwemu organowi. Obecnie, w dobie szczególnej troski o środowisko naturalne, często dofinansowywane są inwestycje, dzięki którym negatywny wpływ człowieka będzie mniejszy. To, czy nie ma żadnych dotacji na instalację ocieplenia domu sprawdzimy w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak zabrać się ocieplenie murowanego domu?

W przypadku starych domów murowanych (domy jednorodzinne, kamienice itd.) ocieplenie jest konieczne zawsze. Z pewnością nie będzie to tanie przedsięwzięcie, ale poniesione koszty szybko się zwrócą w oszczędnościach na ogrzewaniu. Jeżeli dom wcześniej był ogrzewany, teoretycznie można nałożyć nową warstwę na starą, ale tylko wtedy, gdy stan techniczny ścian, a także wcześniejszego ocieplenia na to pozwala. Pamiętajmy, by nową warstwę dodatkowo umocnić łącznikami mechanicznymi z wkręcanym, stalowym trzpieniem, które trzeba zakotwiczyć w ścianie nośnej.

Jak ociepla się nowe budynki?

Nowe domy projektowane są według aktualnie obowiązujących przepisów. Najczęściej stawia się domy ze ścianami dwuwarstwowymi, składającymi się z muru (odpowiada za wytrzymałość ścian) i ocieplenia (zatrzymuje ciepło). Ściany zewnętrzne wykańcza się na tynkiem cienkowarstwowym. Można nałożyć także okładzinę elewacyjną, którą przymocowuje się do specjalnego rusztu zamontowanego na murze.

Materiały do ocieplania budynków

Podczas ocieplania budynków najczęściej używany jest styropian EPS lub wełna mineralna. Lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz wytrzymałościowymi charakteryzuje się, bardzo podobny do styropianu EPS, polistyren ekstrudowany XPS. Ciekawą opcją są włókna celulozowe, pianka poliuretanowa czy też innowacyjny materiał, jakim jest aerożel. To, jaki materiał wybierzemy, w dużym stopniu zależy od naszych możliwości finansowych. Popularny styropian jest po prostu najtańszy. Ponadto, trzeba zwrócić uwagę również na wiek budynku, powierzchnię ścian oraz materiału, z którego wykonano budynek. Najbardziej polecana jest wełna mineralna, którą można stosować nawet w budynkach drewnianych, a w przypadku tynków, trzeba wybrać taki, który pozwoli na odparowanie wilgoci z warstwy wełny mineralnej. Takie parametry mają tynki silikonowe, silikatowe i mineralne. Wełna ma nie tylko świetne właściwości termoizolacyjne, ale także wykazuje dobrą izolacyjność akustyczną oraz dużą ognioodporność, nawet do 700°C.

Dzięki właściwej izolacji termicznej rachunki za ogrzewanie nie będą bardzo wysokie, gdyż dom będzie utrzymywał odpowiednią temperaturę.