Jak przytulnie urządzić dom

urządzanie mieszkania 2

Jesteśmy dziś tak zabiegani i zestresowani, że bez wątpienia każdy z nas potrzebuje ostoi, oazy bezpieczeństwa, miejsca, gdzie może zrzucić z siebie cały niepokój, poczuć się bezpiecznie i zrelaksować. Takim miejscem powinien być nasz dom. Ale żeby się takim stać, musi być odpowiednio urządzony, byśmy nie czuli się w nim jak znów w pracy.

Przestrzeń i kolory przytulnego domu

Człowiek najłatwiej odpoczywa, gdy nie jest bombardowany intensywnymi kolorami czy nadmiarem bodźców, zbyt ciasną przestrzenią lub zbyt wielkimi przestrzeniami nie do ogarnięcia. Urządzając przytulny dom, trzeba więc wyważyć jego układ i wystrój, by ani nie sprawiał wrażenia pustki, niedokończenia, ani nie tonął w nadmiarze przedmiotów i sprzętów. Musimy móc bezpiecznie przejść między pomieszczeniami i strefami. Zaaranżuj przestrzenie z przeznaczeniami – strefa jadalna, strefa odpoczynku, sypialnia, miejsce zbaw itd. Nie mieszaj ich – oczywiście w miarę możliwości lokalowych.

Kolory powinny być stonowane, ale niekoniecznie czysta biel – ona jest zimna i odbiera nam nieco energii. Postaw na kolory ciepłe i naturalne – brązy, beże, ale też stonowane zielenie.

Meble dodające przytulności

Wybierając sprzęty dodające przytulności, szczególną uwagę zwróć na meble do salonu. To w tym pomieszczeniu będziesz przyjmować gości, odpoczywać, spędzać czas z rodziną. Najlepsze będą meble z naturalnych materiałów – z drewna – zawsze są ciepłe, miłe dla oka. Ale najważniejsze będą meble tapicerowane – kanapy, fotele, pufy, podnóżki, szezlongi (jeśli masz na nie miejsce), a na nich narzuty, miękkie koce i liczne poduszki. Na podłodze, tuż przy strefie wypoczynkowej, koniecznie rozłóż miękki, puchaty dywan.

Warto dodać też przytulności sypialni – miejscu odpoczynku i intymnej strefy domu. Aby uzyskać ten efekt, nie zostawiaj w niej pustych ścian, powieś obrazy, okna obramuj długimi, miękkimi zasłonami. Łóżko zaś powinno mieś wysokie wezgłowie, najlepiej, bardzo modne ostatnio – tapicerowane i pikowane.

Dodatki

Decydując się przytulne urządzenie mieszkania, warto uważać, by go nie zagracić. Owszem – przedmioty dodają przytulności, ale ich nadmiar, szczególnie  figurek, obrazków, bibelotów, może przytłaczać i stwarzać niepotrzebne miejsca zbierające kurz, a wieczne sprzątanie wcale nie jest przytulne ?

Idealnymi dodatkami będą tkaniny – wspomniane już wcześniej koce, narzuty, poduszki czy zasłony. Możesz zdecydować się na takie jednokolorowe, lecz zróżnicowane fakturą lub na takie, które będą miały wspólny motyw, np. kwiaty. Unikaj agresywnych zestawień kolorystycznych np. czerni i bieli czy mocnych motywów zwierzęcych.

Koniecznie zainwestuj też w roślinność – półki z kwiatami czy wielkie donice z wybujałymi, soczystymi roślinami oraz z pewnością wazony pełne dostępnych w sezonie kwiatów – idealnie dopełnią całości.

Ciepły, przytulny i komfortowy dom może okazać się twoim skarbem – bezpieczną przystanią w gwałtownej codzienności. Zadbaj o kolorystykę, odpowiednią aranżację przestrzeni oraz tkaniny i kwiaty, a zawsze wrócisz tu z przyjemnością.