Podkłady do gruntowania powierzchni

gruntowanie podłóg

Doświadczeni malarze twierdzą, że gruntowanie ścian jest koniecznością. Dzięki temu farba lepiej się trzyma i nie trzeba używać jej tak dużo, co pozwala na oszczędności. Warunkiem ładnej powłoki jest bowiem odpowiednie przygotowanie ścian. Jak gruntować ściany i jaki produkt wybrać?

Czy gruntowanie jest potrzebne? Jak sprawdzić stan ściany?

Gruntowanie ścian jest konieczne, jeśli mamy wątpliwości, co do tego, że ściana nie wchłonie farby. Jeśli ściana była wcześniej malowana, musimy sprawdzić stan powłoki, a przede wszystkim ocenić, czy tynk dobrze trzyma się ściany. Miejsca, w których jest ubytek, trzeba wyczyścić i zagruntować, a następnie uzupełnić tynkiem tego samego rodzaju.

Jeśli na ścianie są stare tapety, koniecznie trzeba ja usunąć za pomocą urządzenia, które wytwarza parę wodną i rozmiękcza papier, co ułatwia zdzieranie. Dużym problemem są lamperie z farby olejnej, których usuwanie jest pracochłonne i zabiera sporo czasu, a i tak może dojść do uszkodzenia ściany. Na małych powierzchniach farbę olejną możemy usunąć za pomocą opalarki, a do większych trzeba użyć preparatu zmiękczającego farbę.

Jak gruntować ściany?

Przed malowaniem ścian wszystkie dziury i głębokie rysy trzeba oczyścić i zagruntować. Musimy poczekać aż grunt wyschnie, a następnie ubytki trzeba uzupełnić zaprawą szpachlową, którą dobieramy w zależności od rodzaju tynku. Gruntowanie ścian jest konieczne, gdy podłoże jest bardzo chłonne. Zagruntować trzeba także ścianę, która pyli, a sprawdzimy to, dotykając ściany dłonią. Jeśli dłoń będzie biała, ściana pyli. Preparat gruntujący nakładamy na ścianę zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Zawsze gruntuje się nowe tynki, zwłaszcza gipsowe, a także okładziny z płyt gipsowo-kartonowych. Zabiegu gruntowania nie przeprowadza się na ścianach, które wcześniej były malowane.

Produkty do gruntowania ścian. Co wybrać?

Gruntowanie powierzchni przed malowaniem polega na przygotowaniu podłoża pod warstwę farby nawierzchniowej. Celem gruntowania jest przede wszystkim poprawienie przyczepności farby nawierzchniowej i wzmocnienie malowanego podłoża. Zagruntowana ściana będzie mniej chłonna, a ewentualne zabrudzenia grunt na pewno usunie. W pomieszczeniach, w których występuje podwyższona wilgotność powietrza, preparaty gruntujące tworzą barierę wodoodporną. Do gruntowania powierzchni służą farby i specjalne preparaty gruntujące lub podkładowe.

Wybór środka jest uzależniony od stanu, w jakim znajduje się podłoże oraz od rodzaju farby jaką będzie ono malowane. Najbardziej popularne są impregnaty gruntująco-wzmacniające, czyli wodne dyspersje żywicy akrylowej z dodatkiem substancji pomocniczych. Wzmacniają podłoże, zabezpieczają je przed wilgocią i zapobiegają występowaniu na pomalowanych ścianach przebarwień. Gruntuje się nimi ściany wewnątrz domów. Podkładowe farby akrylowe i lateksowe stosuje się na zewnątrz i wewnątrz budynków. Specjaliści radzą, by używać ich pod dekoracyjne farby emulsyjne i akrylowe, gdyż wnikają głęboko w ściany i wzmacniają ich powierzchnię.

Gruntowanie ścian to ważny zabieg, który musi przejść każda powierzchnia, zanim zabierzmy się za malowanie. Wybierzmy odpowiedni produkt, by stworzyć idealną powierzchnię, na której świetnie będą wyglądać wszystkie farby.