Moc kolorów – jak wpływają na człowieka?

 

Kolory pomieszczeń niesamowicie oddziałują na samopoczucie człowieka. Farby do wnętrz mogą wpływać na pogorszenie nastroju lub go poprawiać – w zależności od doboru odpowiedniego odcienia. Sprawdźmy zatem, jak kolory wpływają na człowieka.

Dostępne na rynku farby do wnętrz mogą nie tylko dekorować pomieszczenia i nadawać im odpowiedni charakter, ale także bezpośrednio wpływają na samopoczucie przebywających w nich osób. Masz problemy z zasypianiem lub nie możesz się skupić w gabinecie? Sprawdź czy zastosowałeś odpowiednie kolory farb w pomieszczeniach.

Jakie farby kolorowe działają pobudzająco?

Jeśli chcemy nieco ożywić wnętrze i sprawić, że kolory będą mobilizowały nas do działania i miały optymistyczny wydźwięk – postawmy na odcienie żółtego, pomarańczowego i czerwonego. To niesamowicie energetyczne barwy, które zapewniają dobre samopoczucie i sprzyjają aktywności. Oprócz tego, że pomarańczowy kojarzy się z wakacjami – może także  optycznie powiększyć ciasne pomieszczenie. Farby lateksowe utrzymane w tym odcieniu zapewniają komfortowe i przytulne wnętrze. Podobne działanie mają odcienie koloru żółtego – również działają mobilizująco na ludzki organizm, poprawiają humor i ocieplają chłodne przestrzenie. Jeśli chcemy uzyskać optymistyczny nastrój w pomieszczeniu, warto także poeksperymentować z farbami do wnętrz w odcieniach koloru czerwonego – tak intensywnym kolorem możemy pomalować na przykład tylko jedną ścianę. Pamiętajmy jednak, że energetyczne barwy – żółty, pomarańczowy i czerwony mogą drażnić, jeśli zastosujemy je w nadmiarze lub ich odcień będzie zbyt intensywny. Nie zapomnijmy więc o zachowaniu umiaru.

Jakie farby kolorowe sprawdzą się w sypialni?

Jeżeli chcemy się dobrze wyspać, unikajmy intensywnych i pobudzających odcieni w sypialni. Ściany pomalowane czerwoną farbą do wnętrz to naprawdę kiepski pomysł – zamiast spać będziemy nerwowo przewracać się z boku na bok. W tym pomieszczeniu znakomicie sprawdzą się natomiast wszystkie odcienie błękitu, niebieskiego, zielonego oraz kolory ziemi. Rozmyte biele i beże znakomicie uspokajają i wprowadzają w błogi nastrój – są neutralne i nie będą nas nadmiernie pobudzać. Odpowiednio zastosowane mogą także optycznie powiększać ciasną sypialnię. Podobne działanie mają niebieskie farby lateksowe, które nie tylko nie pobudzają, ale wręcz niesamowicie relaksują i odprężają. W sypialni pomalowanej błękitną farbą kolorową szybko odpłyniemy w objęcia Morfeusza. Błękit świetnie komponuje się z kolorem żółtym, co daje bardzo przytulne i miłe wrażenie. Jeśli natomiast nie lubimy takich odcieni, zdecydujmy się na kolory natury, które także świetnie odprężają i wprawiają w błogi nastrój. Chłodne farby lateksowe w kolorze kawy z mlekiem, rozmytych brązów i delikatnego beżu sprawią, że nasza sypialnia stanie się niezwykle komfortowa i przytulna, a my zaśniemy bez problemu.

Czy farby do wnętrz wpływają na koncentrację?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że farby lateksowe mogą także oddziaływać na koncentrację. Świetnie sprawdzają się w tym celu zwłaszcza beże, szarości oraz czarne elementy na ścianach. Taką kombinację kolorów warto zastosować w gabinecie, w którym pracujemy na co dzień, a z pewnością łatwiej osiągniemy stan koncentracji i skupienia.