Malowanie mieszkania. Odnowienie ścian krok po kroku

malowanie mieszkania

Malowanie ścian wydaje się trywialne. No bo co może być trak trudnego, żeby musiał wyręczyć mnie płatny malarz pokojowy? Wielu z nas tak myśli, ale gdy przychodzi co do czego, a to  farba ściany się nie trzyma, a to zacieki, a to krzywe maziaje… Mimo wszystko warto wiedzieć co i jak po kolei zrobić, by mieszkanie faktycznie zostało odświeżone, a nie zniszczone.

 

Krok 1: przygotuj mieszkanie

Do malowania ścian potrzebujesz przestrzeni, że o zniszczeniu, zachlapaniu farbą sprzętów, mebli i rzeczy nie wspomnę. Zacznij więc od wyniesienia większości rzeczy z pokoju. Te naprawdę ciężkie  meble, czy zbyt duże, po prostu przesuń na środek pokoju. Przedmioty zakryj folią, natomiast podłogi lepiej wyłożyć kartonami z rolki – są dużo pewniejsze niż folia, nie rwą się, nie robią w nich dziury, nie potkniesz się o nie i nie zaczną plątać się pod nogami.

Krok 2: przygotuj ściany

Jeśli ściany były już wcześniej malowane, warto najpierw sprawdzić ich stan, pewnie nieco się zużyły, bo tak – ściany też się zużywają. Może są pęknięcia, dziury (komuś zbyt mocno trzasnęło się krzesłem o ścianę) – wówczas warto uzupełnić te miejsca szpachlą i wygładzić. Nim jednak przejdziemy do tego kroku – ścianę należy umyć – po prostu wodą z szarym mydłem – wszelkie natłuszczenia, ślady palców i zabrudzenia znikną.
Jeśli wcześniej na ścianach była tapeta , należy ją zerwać – najpierw namaczamy ją wodą z mydłem, a gdy dobrze nasiąknie – zrywamy płatami, następnie ścianę myjemy i uzupełniamy ewentualne ubytki.

Jeśli nadal masz wątpliwości, czy ściany są gotowe – zagruntuj je  gotowym uni gruntem.

Krok 3: wybór farby

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb, więc łatwo się pogubić w ich właściwościach i nazwach. Dobór koloru to może najprzyjemniejsza część procesu, ale zanim przejdziesz do tego, pomyśl o podłożu oraz o tym, jaki efekt chcesz osiągnąć. Czy ma to być farba zmywalna, a może do pomieszczenia, gdzie jest dużo wilgoci itd. I tak do korytarze i przedpokoi najlepiej wybrać farbę lateksowo-akrylową, która będzie łatwa do utrzymania w czystości. Do pokoju dziecięcego najlepiej wybierz farby zawierające mało lotnych związków organicznych. Kuchnie, łazienki najlepiej malować farbami odpornymi na wilgoć i pozwalającymi na czyszczenie z użyciem środków czystości. Najlepsze będą farby lateksowe lub alkidowe. Do sypialni sprawdzą się farby o dużej  paroprzepuszczalności.niebieska Farba

Krok 4: malowanie i schnięcie

Jeśli masz już odpowiednie pędzle i wałki, farba wybrana, a ściany gotowe, wreszcie przychodzi czas na samo malowanie. Najlepiej zacznij od sufitu. Farbę rozprowadzaj równomiernymi pociągnięciami i równymi ruchami – rozciapana byle jak farba będzie widoczna po wyschnięciu.

Nim nałożysz kolejną warstwę (jeśli jest to potrzebne) odczekaj do całkowitego wyschnięcia i sprawdź, co zaleca  w tej kwestii producent.

Teraz masz już wiedzę malarza pokojowego ? Może nie masz jego wprawnych ruchów i biegłości, więc pójdzie ci nieco wolniej, ale jeśli zachowasz staranność, efekt będzie satysfakcjonujący.