Malowanie mebli drewnianych. Jak zrobić to dobrze?

malowanie drewna

Drewniane meble mogą służyć nam nawet wtedy, gdy nie są już pierwszej młodości i straciły blask nowości. Z zewnątrz mogą wyglądać nieco gorzej, ale dobrej jakości drewno zapewne jest w dobrym stanie. W takiej sytuacji, zamiast się ich pozbywać, zaplanujmy malowanie, które przywróci im dawny blask. W większości wypadków wystarczy kilka prostych narzędzi i farby do drewna.

Kiedy warto zdecydować się na malowanie drewnianych mebli?

Malowanie mebli jest dobrym pomysłem, jeśli drewno, z którego je zrobiono nie zgniło lub nie dopadła go zgraja wygłodniałych korników. Jeśli zniszczenia są duże, będziemy musieli porąbać meble i spalić je w kominku. W przeciwnym wypadku warto zabrać się ich odnawianie. Nie tylko oszczędzimy pieniądze, ale będziemy mieć wyjątkowe wyposażenie domu. Jeśli mamy w domu stare krzesła czy komodę, możemy połączyć je z nowoczesnymi sprzętami. Takie eklektyczne połączenia się nie tylko bardzo modne, ale i pozwalają na stworzenie własnego, unikalnego stylu. Jeśli meble mają zdobić, musimy zadbać o to, by były odnowione z najwyższą starannością. Nie wystarczy tylko szybkie malowanie. Stary mebel trzeba oczyścić, usuwając z niego odpadającą farbę i zabrudzenia.

Zanim nałożymy farby do drewna. Jak przygotować meble do malowania?

Przed malowaniem meble musimy odpowiednio przygotować, czyli porządnie je umyć i zmatowić. Ich powierzchnia musi być bowiem idealnie czysta, ale matowa, by farba nie spływała. Stare farby do drewna i lakier usuniemy za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki. Jeśli warstwa starego lakieru jest cienka, szlifujmy bardzo delikatnie, by nie zniszczyć drewna. Musimy także uzupełnić wszystkie braki w drewnie, czyli zakleić szpary i dziury po sękach. Wypełniamy je masą szpachlową, a następnie wyrównujemy i gładzimy. Pamiętajmy, że masa musi być idealnie sucha, by nie powstały rysy. Przed malowaniem ponownie szlifujemy mebel drobnoziarnistym papierem ściernym. Uzyskamy matową powierzchnię, na którą łatwiej nakłada się farbę. Jeśli meble pokryte są okleiną, wystarczy je zmatowić papierem ściernym. Z szafami z płyty MDF postępujemy tak samo.

Malowanie w toku. Jaka farba będzie najlepsza?

Zanim udamy się do sklepu po odpowiednie farby do drewna, zastanówmy się, na jaki kolor przemalować meble. Zwróćmy uwagę na to, by barwa mebla pasowała do wystroju pokoju. Bardzo uniwersalne i wciąż modne są białe meble, które pasują do stylu skandynawskiego. Możemy wybrać farby w dowolnym kolorze, ale najważniejszy jest wybór odpowiedniego środka, dzięki któremu malowanie stanie się sukcesem. Wybierzmy dobrze kryjące akrylowe farby do drewna, które tworzą elastyczne i odporne na uszkodzenia powłoki.

Własnoręcznie odnowione meble są oryginalne i piękne. Wystarczą dobre chęci i wolny czas, by malowanie stało się dobra zabawą, której efektem będzie pięknie odnowiony przedmiot.