Kolory farb – wybierz ten najlepszy

paleta kolorów

W życiu każdego z nas przychodzi moment, kiedy zmiany w mieszkaniu wydają nam się czymś wysoce pożądanym. Wygląd wnętrza nam się opatrzył i gorączkowo przeglądamy katalogi, by znaleźć inspiracje do zmian. Nie musimy wyrzucać kompletu mebli czy wszystkich dodatków. Czasami wystarczy zmiana koloru ścian i nowa aranżacja.

Bogactwo palety kolorów. Co wybrać?

Kolor ścian nadaje wnętrzu charakteru, więc jego wybór musimy dobrze przemyśleć. Planując zmianę barwy, należy wziąć pod uwagę nasłonecznienie i kształt pomieszczenia, a także jego przeznaczenie.

Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane barwy tworzą w pokoju swoiste iluzje. Można go optycznie powiększyć, ale i pomniejszyć. Zwróćmy też uwagę na to, jak dany kolor wpływa na nasze samopoczucie. Biały da nam iluzję przestronności, czystości, a także doskonale „odbije” światło i uczyni pokój bardziej przestronnym. Często jest bazą we wnętrzach w stylu skandynawskim, gdzie wszechobecną biel łączy się z naturalnym drewnem. Skandynawowie dodają również czarne elementy, które nadają wnętrzu charakteru. Bardzo modny jest szary, który również doskonale współgra z innymi kolorami, na przykład z pudrowym różem.

Czy moda ma znaczenie?

Zanim zdecydujemy się na barwy, które królują w magazynach wnętrzarskich, zapytajmy siebie, co nam się podoba. Czy nie jest czasami tak, że wieczór spędzony w towarzystwie skandynawskich blogów skutkuje chęcią wymalowania na biało wszystkiego, co wpadnie nam w ręce? Bywa, że u znajomego zobaczymy wściekle czerwoną ścianę i już mamy ochotę na sporą dawkę hiszpańskich klimatów mimo że czerwień nas męczy. U koleżanki zachwyci nas głęboki granat. Co robić? Najlepiej dobrze się zastanowić, spokojnie oglądać zdjęcia, wycinać inspiracje i wracać do nich po kilku dniach. W ten sposób na pewno znajdziemy to, co naprawdę nam się podoba.

Wybieramy najlepszy dla nas kolor farby

Z pewnością mamy w domu wiele dodatków i większości nie chcemy wyrzucać. Spójrzmy na nie, może znajdziemy na nich kolor, który nas zachwyci i stanie się bazą dla wystroju pomieszczenia. Wybierzmy się do marketu budowalnego, oglądajmy kolory farb i zapisujmy ich nazwy. Sprawdźmy, jak dany kolor „zachowuje” się przy świetle dziennym, a jak wygląda w blasku lamp. Jeśli nic nie przychodzi nam do głowy, wybierzmy bezpieczną biel i do niej dobierzmy kolorowe dodatki.

Kolory farb dopasowujmy również ze względu na funkcje pomieszczenia. Jeśli pokój pełni różne funkcje, możemy to podkreślić innym kolorem farb. Dla przykładu, kącik wypoczynkowy niech będzie szary, a ściany wydzielające domowe biuro, które musimy umieścić w tym samym pomieszczeniu, pomalujmy na przykład na grantowo. Można wykorzystać również kolorowe tapety czy farby dekoracyjne.

Mieszkanie powinno być azylem, w którym czujemy się dobrze i w którym chcemy czuć się szczęśliwi. Zadbajmy o ładny wystrój i wybierzmy to, co naprawdę nam się podoba.