Jaki kolor ścian powiększa optycznie wnętrza?

Mieszkania w blokach często składają się z niewielkich pomieszczeń, a rozkład ścian nie pozwala na ich fizyczną modyfikację. Dlatego warto czasem „pobawić się” kolorem i przy pomocy kolorów stworzyć wrażenie, że pomieszczenie jest bardziej przestrzenne. Jakie kolory najlepiej wykorzystać w tym celu? W poniższym artykule podpowiadamy, jakie kolory pomagają optycznie powiększyć wnętrza.

Jak optycznie powiększyć pokój – postaw na pastele

Najczęściej stosowanym zabiegiem przy optycznym powiększaniu pomieszczeń jest wykorzystywanie jasnych barw. Wiele osób stawia na biel i jej warianty, gdyż pomieszczenia, w których dominuje biel przełamana delikatnymi odcieniami brązu czy szarości wydają się większe, przestronniejsze i ma się wrażenie lekkości. Osoby, które nie lubią wnętrz urządzonych wyłącznie w bieli mogą postawić na pastele. Te jasne kolory dodadzą wnętrzu lekkości i przestrzenności, a także nieco ocieplą wnętrze.

Chcąc postawić na taką kolorystykę, warto inspirować się stylem minimalistycznym, skandynawskim, śródziemnomorskim lub prowansalskim. To właśnie w tych aranżacjach wnętrzarskich dominują jasne, przyjemne dla oka i ciepłe kolory. Wnętrza urządzane w tych stylach dają wrażenie przestrzeni. Charakter pomieszczenia można podkreślić przy pomocy dodatków w bardziej wyrazistych kolorach. Jednak nie należy z nimi przesadzić, gdyż mogą przytłoczyć wnętrze – w tym przypadku najlepiej wybrać jeden lub dwa kolory kontrastujące z barwą ścian.

Efekt uzyskany dzięki pomalowaniu ścian na jasne kolory można spotęgować wykorzystując do wykończenia podłogi jasne farby lub wykładzinę w kolorze zbliżonym do tego, który został położony na ścianie.

Optycznie powiększony pokój w kolorze niebieskim

Jak wykorzystać farby opalizujące?

Czasem jednak zdarza się tak, że chcemy w pomieszczeniu wykorzystać kolory nieco ciemniejsze. Wówczas, aby nie przytłoczyć pomieszczenia można zastosować dwa triki. Można do pomalowania wnętrza użyć dwóch odcieni tego samego koloru lub harmonizujących ze sobą barw jasnych i ciemnych – przykładowo z zielenią ładnie będzie komponował się delikatny beż lub ecru. Ciemniejszy kolor warto kłaść na krótszej ścianie – szczególnie w pomieszczeniach bardzo wąskich. To pozwoli wyrównać optycznie jego proporcje.

Innym zabiegiem, który można zastosować przy ciemniejszych kolorach jest wykorzystanie farb opalizujących lub z wykończeniem na wysoki połysk, które będą odbijały i rozpraszały światło.

W celu ożywienia wnętrza można wykorzystać wzór w pasy, które w zależności od orientacji będą optycznie poszerzały i podwyższały pomieszczenie. Taki wzór można zastosować na jednej ścianie, pozostałe pozostawiając jednokolorowe. Jednak decydując się na taki zabieg, warto trzymać się zbliżonej do siebie kolorystyki np. fioletów i błękitów czy beży i brązów.

Co jeszcze pomoże optycznie powiększyć wnętrze?

Oprócz „zabawy” kolorem, przy aranżacji niewielkiego pomieszczenia, warto zastanowić się nad wykorzystaniem luster. Jest to jeden z najprostszych trików, które ułatwiają optyczne powiększenie pomieszczenia. W nowoczesnych wnętrzach warto postawić na lustra bez ram, a w klasycznych takie, które są umieszczane w zdobnych ramach, będzie to wtedy również ciekawy element dekoracyjny wnętrza.