Czy klej na gorąco przewodzi prąd?

W dobrze wyposażonym warsztacie majsterkowicza nie może zabraknąć pistoletu wraz z kilkoma okrągłymi laskami twardego tworzywa. Te laski to mocny i wytrzymały klej, który po rozgrzaniu w pistolecie tworzy solidną, odporną spoinę. Kleje na gorąco dają zupełnie nowe możliwości w porównaniu z tradycyjnymi, dzięki czemu od paru lat cieszą się coraz większą popularnością.

Gdzie mogą być zastosowane kleje na gorąco

Z zalet klejów na gorąco coraz powszechniej korzysta się zarówno w gospodarstwach domowych jak również przemyśle. Roztopione, a później zastygnięte tworzywo daje wytrzymałą, odporną na wodę i mocną spoinę, a co najważniejsze, może być ono używane do wielu różnych materiałów. Klej przede wszystkim świetnie się sprawdza w najróżniejszych pracach remontowych, wykończeniowych i instalacyjnych. Można przy jego pomocy przyklejać przewody i różne drobne elementy, naprawiać meble, zabawki czy sprzęty domowe, a nawet montować płytki ceramiczne. Dzięki swoim możliwościom jest także powszechnie stosowany we florystyce czy rękodzielnictwie, dzięki łatwości używania jest on bardzo wygodny przy produkcji różnych dekoracji czy ozdób. Kleje na gorąco są też używane w zastosowaniach przemysłowych, chętnie korzysta z nich między innymi przemysł meblowy, poligraficzny czy transportowy.

Jak przebiega proces klejenia

Do klejenia na gorąco przede wszystkim potrzebny będzie pistolet, posiadający grzałkę oraz dyszę. Zasada działania takiego pistoletu jest bardzo prosta. Z jednej strony wkładany jest do niego sztyft ze specjalnego tworzywa, które nagrzewane przez grzałkę do temperatury około 200’C zaczyna się topić i wypływa przez dyszę z drugiej strony. Płynny klej bardzo dobrze przylega do łączonych powierzchni, po kilkudziesięciu sekundach zastyga, tworząc solidną spoinę. Zależnie od rodzaju zastosowanej dyszy można uzyskać różnej grubości nitki, co umożliwia użycie do różnych potrzeb. Dla efektywności klejenia duże znaczenie ma rodzaj zastosowanego wkładu. W domowych zastosowaniach najczęściej spotyka się kleje oparte na polimerach octanu etylowinylu, mają one bowiem wszechstronne, uniwersalne właściwości. Przemysłowe klejenie to także bardziej wyspecjalizowane kleje wyprodukowane na bazie poliolefin, poliamidów i poliuretanów.

Czy ten klej przewodzi prąd?

Używając klejów na gorąco, czy to w domu czy w warsztacie, nie sposób uniknąć ich kontaktu z instalacjami elektrycznymi. Zachodzi więc pytanie, czy takie kleje przewodzą prąd i czy można je w takich przypadkach bezpiecznie stosować. Na szczęście można tutaj uspokoić wszystkich, którzy mieli jakieś obawy z tym związane. Ze względu na użyte do produkcji surowce, którymi są najczęściej polimery, kleje na gorąco nie przewodzą prądu elektrycznego. Dlatego też mogą być one używane na przykład do zabezpieczenia układów elektronicznych przed wilgocią, a także do różnego rodzaju prac montażowych. Szczególnie zalecane jest to w przypadku urządzeń działających w wilgotnym otoczeniu, zabezpieczenie sterowników czy programatorów znacznie przedłuży ich żywotność i uchroni przed kosztownymi awariami.