Farby odporne na szorowanie. Zalety rozwiązania i gdzie stosować?

farby

Remont to wyzwanie. Ale efekt wart jest każdego wysiłku. Piękne, odświeżone wnętrza zgodne z najnowszymi trendami i indywidualnym rysem to idealne miejsce, żeby odpoczywać, ładować akumulatory i spędzać czas z najbliższymi. Kiedy już jednak planuje się prace, warto pamiętać, że trzeba pomyśleć tak samo o estetyce i funkcjonalności.

Farby lateksowe – inwestycja na lata

Niektóre wnętrza są wyjątkowo problematyczne. Łazienka, kuchnia, przedpokój i pokój dziecka to miejsca, w których panują szczególne warunki, a efekty remontu bywają krótkotrwałe. Zabrudzenia i pleśń na pewno nie wyglądają estetycznie, ale można już im zapobiegać. Niezawodnym w tym sojusznikiem jest farba lateksowa. Znacznie trwalsza i bardziej wytrzymała od typowej farby emulsyjnej. To farba, którą można rozcieńczać wodą. Ale ma w sobie znacznie więcej spoiwa niż farba emulsyjna. Oznacza to jednocześnie, że inne są też jej właściwości fizyczne. Farby lateksowe są znacznie bardziej odporne na szorowanie, łatwo można z nich zmyć zabrudzenia. Jednocześnie farby lateksowe to farby paroprzepuszczalne, więc pokryta nimi ściana może oddychać. Wydaje się, że farby lateksowe już są doskonałe. Ale producenci starają się je coraz bardziej ulepszać. I tak w ofercie wielu z nich można znaleźć farby, które zapobiegają powstawaniu grzyba. Niektóre są ekologiczne, inne lepiej się nakładają i krótko schną. Nawet laik który nie miał nigdy kontaktu z farbami, może więc śmiało przystąpić do remontu.farby

W jakich pomieszczeniach sprawdzają się farby lateksowe?

Farby lateksowe są trwałe, wytrzymałe, bardzo dobrej jakości i dostępne w coraz bogatszej palecie kolorystycznej. Nie ma sensu jednak kłaść ich we wszystkich pomieszczeniach. W salonie śmiało można poprzestać na farbie emulsyjnej. Tak samo jest w przypadku sypialni, gdzie raczej nie ma mowy o przypadkowych zabrudzeniach.

Zupełnie inaczej jest już jednak w przypadku łazienki, dziecięcego pokoju czy wreszcie przedpokoju, gdzie zabrudzenia to właściwie norma. Niestety nie sposób ich uniknąć, ale farba lateksowa w nienaruszonym stanie przetrwa nawet odpryski z błota czy rysowanie kredkami. Nawet uciążliwe zabrudzenia będzie można z niej w miarę łatwo usunąć – wilgotną gąbką, ściereczką, a ostatecznie czym ostrzejszym.

Jak czytać etykiety?

Farby lateksowe kuszą doskonałą jakością. Ale warto pamiętać, że na właściwości samej farby wpływ ma przede wszystkim jej producent. Te ze średniej i wyższej półki cenowej są zazwyczaj trwalsze, bardziej wydajne, sprawiają znacznie mniej problemów w aplikacji. Pozornie więc płaci się za nie więcej, ale w dłuższej perspektywie jednak się oszczędza.

Przygotowanie ściany ma znaczenie

Na efekt końcowy malowania wpływa jednak nie tylko farba, ale i sposób przygotowania samego podłoża. Ściany przed malowaniem trzeba dokładnie umyć, osuszyć, wyrównać ich powierzchnię. Ważne jest zaklejenie dziur, wypełnienie ubytków, usunięcie nierówności. Po tym wszystkich warto odczekać dzień i dopiero wtedy przystąpić do malowania. Przerwy między nakładaniem kolejnych warstw farby również powinny być co najmniej tak długie, jak zaleca producent.