Dobry malarz – istotne cechy

 

Kiedy decydujemy się na skorzystanie z usług malarza pokojowego powinniśmy pamiętać o jak najstaranniejszym wyborze. W końcu takiej osobie powierzamy nie tylko swoje pieniądze, ale także wnętrza, w których będziemy mieszkać przez najbliższe kilka lat. Jakie cechy powinien posiadać dobry malarz? W jaki sposób odróżnić go od konkurencji?

Brak czasu

Może na pierwszy rzut oka wydaje się to dziwne, ale żaden dobry fachowiec nie wykona pracy „od ręki”. Dlaczego? Powód jest prosty: jeśli faktycznie jest wart uwagi i pieniędzy, ktoś dostrzegł go przed nami i powierzył mu pracę wcześniej, a my musimy ustawić się w kolejce i cierpliwie poczekać, aż znajdzie dla nas czas. Remont to coś co planujemy z wyprzedzeniem, dlatego odpowiednio wcześniej powinniśmy rozglądać się za malarzem. W innym razie zostaną nam sami „fachowcy”, z których usług nie korzysta nikt inny.

Trzeźwość

Ta cecha wydaje się oczywista, jednak w polskich realiach nie zawsze tak jest. Wśród osób zajmujących się budowlanką jest wielu „specjalistów”, którzy w czasie pracy lubią zajrzeć do kieliszka. Jeżeli już po rozpoczęciu pracy zobaczymy, że malarz jest pod wpływem alkoholu możemy, a nawet powinniśmy zerwać z nim umowę i poszukać kogoś właściwszego.

Samodzielność

Oznacza to, że osoba, którą zatrudniamy powinna wykonać pracę sama, a nie wysyłać podwykonawców. Zasada jest prosta: pracuje ten malarz, z którym rozmawialiśmy i ustaliliśmy szczegóły współpracy. Inaczej nie będziemy mieć pewności, że mamy do czynienia z osobą na tyle kompetentną na ile się tego spodziewaliśmy. Odpowiedzialność również zostanie wtedy rozłożona pomiędzy kilka osób – malarz, który wykonuje pracę w razie nieprawidłowości każe nam zwrócić się do szefa, a szef powie, że to przecież podwykonawca zrobił błąd.

Rzeczowość

umalowana ściana

Dobry malarz z pewnością ma swój szczegółowy cennik i będzie się go trzymał. Osoba, która nie potrafi jednoznacznie określić ceny za wykonanie zlecenia jeszcze przed podjęciem pracy raczej nie budzi zaufania. Mówienie, że „trzeba zobaczyć jak drogo wyjdą materiały” to największa pomyłka „fachowców”. Profesjonalista pracuje na sprawdzonych farbach lub pozostawia ich zakup nam, a on liczy jedynie koszty swojej pracy. Istotną kwestią jest także udzielanie gwarancji na swoje usługi. Każdy dobry i profesjonalny malarz sam zapewni nas o gwarancji. Jeśli tak nie będzie, warto zapytać czy istnieje taka możliwość. Najlepiej, aby było to zapisane w umowie. Fachowiec jest w stanie od razu określić ile czasu zajmie mu wykonanie pracy. Warto zawrzeć umowę na piśmie i uwzględnić w niej takie kwestie. Wówczas my będziemy czuć się bezpieczniej, a malarz będzie wiedział, że w razie jakichkolwiek niezgodności jesteśmy w stanie je wyegzekwować.

Wybór dobrego fachowca to często droga przez mękę. W podjęciu odpowiedniej decyzji mogą nam pomóc znajomi, którzy korzystali już z usług danego malarza lub fora internetowe, na których zamieszczane są opinie o różnych firmach. Kiedy już znajdziemy potencjalnego fachowca warto przeprowadzić z nim szczegółową rozmowę pozwalającą określić z kim mamy do czynienia.