Czym możemy pomalować podłogę?

malowanie lakieru dekoral

Drewniana podłoga zawsze wygląda pięknie, ale by długo dobrze się prezentowała, musimy ją pomalować. Można nałożyć lazurę, bejcę, olej czy lakiery. Co wybrać? Jeśli lakier, to jaki? Dobór właściwego lakieru do drewna ma wpływ na to, jak podłoga wygląda i jak będzie się prezentowała przez lata użytkowania. W sklepach znajdziemy lakiery wodne i rozpuszczalnikowe, a także lakiery poliuretanowe, akrylowe i łączące właściwości ich obu.

Odnawiamy parkiet. Jak nakłada się lakiery?

Zanim przystąpimy do nakładania lakierów, podłogę trzeba zamieść i umyć, by przypadkowo pozostawione kamyki nie zniszczyły cyklinarki. Parkiet trzeba wycyklinować, co sprawi, że podłoga będzie gładka i pozbawiona plam. Koniecznie trzeba ją oczyścić z kurzu i pyłków, które mogą spowodować nieestetyczne grudki. Dobrej jakości lakiery nie wymagają podkładów, ale trzeba pamiętać, by przed malowaniem dobrze wymieszać składniki, mocno potrząsając puszką. Jeśli nakładamy lakier poliuretanowy, wcześniej musimy nałożyć grunt. Nakładamy dwie lub trzy warstwy preparatu pamiętając, by między kolejnymi malowaniami lakier dobrze wysechł.

Jakie lakiery do podłogi znajdziemy w sklepach?

W sklepach znajdziemy lakiery rozpuszczalnikowe i na bazie wody. Te pierwsze są bardzo twarde, odporne na uszkodzenia, wilgoć i działania detergentów. Ich głównym składnikiem jest rozpuszczalnik, który ma charakterystyczny, bardzo nieprzyjemny zapach wydzielający się podczas wysychania powierzchni. Wśród rozpuszczalnikowych lakierów do podłóg wymienić można lakiery olejno-żywiczne, które są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych. Za najlepsze uważa się lakiery poliuretanowe występują w wersji jedno- lub dwuskładnikowej, które są bardzo elastyczne i odporne na wilgoć. W lakierach wodnych rozpuszczalnikiem jest woda. Bardzo popularne są akrylowe lakiery do podłogi, które są przezroczyste i nie zmieniają koloru drewna. Mają małą odporność na ścieranie, więc lepiej nie nakładać ich w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu.

Nie tylko lakiery? Jak jeszcze można zabezpieczyć podłogi?

Na podłogi można nałożyć także olej, który nie zmienia barwy drewna. Tworzy powłoki, które nie są bardzo odporne na zmywanie. Nakładanie oleju trzeba powtarzać maksymalnie co dwa lata. Pod lakiery kładzie się także bejcę, która jest wodnym roztworem barwników i substancji ochronnych. Preparat dobrze wnika w głębsze warstwy drewna, umożliwiając doprowadzenie tam substancji ochronnych i barwiących. Barwniki są rozcieńczone, dzięki czemu preparat podkreśla usłojenia drewna. Zmieniamy barwę drewna, ale jego struktura jest widoczna. Bejca nadaje drewnu kolor, ale nie zabezpiecza go przed działaniem wody, więc po bejcowaniu trzeba nałożyć lakiery. Do malowania podłóg drewnianych można stosować także specjalne farby odporne na ścieranie i szorowanie. Odpowiednie będą farby ftalowe, których spoiwem jest żywica alkidowa, a rozcieńczalnikiem najczęściej benzyna lakowa. Takie farby nie zawierają szkodliwych związków chromu i ołowiu.

Jeśli odpowiednio zakonserwujemy drewnianą podłogę, będzie długo pięknie wyglądać. Najlepiej wybrać dobre lakiery, które tworzą trwałe i odporne na ścieranie powłoki.