AGD do zabudowy czy wolnostojące – co wybrać?

Kiedy wprowadzamy się do nowego mieszkania lub planujemy generalny remont, czeka nas remont kuchni. Wiąże się z tym konieczność podjęcia decyzji, jaką chcemy kuchnię: wolnostojącą czy do zabudowy. Meble kuchenne muszą być nie tylko ładne, ale i funkcjonalne, więc musimy dokładnie określić, czego potrzebujemy i co nam się podoba.

Zalety kuchni pod zabudowę

Kuchnię pod zabudowę można urządzić bardzo nowocześnie, a jej aranżacja będzie dużo łatwiejsza niż w przypadku wolnostojącej. Można wybrać styl minimalistyczny i stworzyć czyste, niezagracone i przestrzenne wnętrze, które łatwiej będzie sprzątać. Czyszczenie mebli kuchennych też nie będzie trudne, gdyż brak szczelin sprawi, że nie będziemy musieli wybierać kurzu spomiędzy elementów wyposażenia. W przypadku kuchni tego typu można wszystko zaplanować bardzo ergonomicznie, gdyż umieszczenie sprzętu AGD możemy zaplanować i dostosować je do swoich potrzeb. Dla przykładu, piekarnik elektryczny może znajdować się w bloku szafek na wysokości około 115 cm od podłogi, co sprawi, że jego używanie będzie wygodne. Takie ustawienie jest również zabezpieczaniem, gdy w domu mieszkają małe dzieci. Dolną zabudowę mebli kuchennych można zaplanować tak, by jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. W wielkiej szufladzie pochowamy patelnie i wysokie garnki, a o takie szuflady trudno, gdy kupujemy meble wolnostojące.

A co ze sprzętem w kuchni pod zabudowę?

Obecnie możemy w kuchniach pod zabudowę zastosować nowoczesny sprzęt, gdyż producenci zadbali o to, by najnowsze technologie wprowadzać również w urządzeniach AGD pod zabudowę. W ofercie znajdziemy kuchenki, zmywarki, piekarniki, kuchenki mikrofalowe, a nawet ekspresy do kawy. Idealnie pasują do kuchni i wyglądają bardzo elegancko, co jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy mamy kuchnie otwartą na salon, a meble kuchenne widzą nasi goście siedzący na sofie w pokoju gościnnym.

A może kuchnia wolnostojąca?

Wielką zaletą kuchni wolnostojącej z pewnością jest cena, która jest dużo niższa niż przypadku kuchni do zabudowy. Ponadto, mamy dużo większe możliwości aranżacyjne. Jeśli ustawienie się nie sprawdzi lub po prostu nam się znudzi, meble kuchenne i sprzęt AGD możemy przestawić, a koszt takiego liftingu nie będzie duży. Design lodówek, mikrofali i piekarników dostępnych w sklepach czyni z nich prawdziwe ozdoby, a wiele sprzętów (zwłaszcza lodówek) to prawdziwe perełki, o których marzą wielbiciele pięknych przedmiotów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że sprzęt wolnostojący dużo łatwiej wymontować, gdy się zepsuje. W przypadku AGD do zabudowy oznacza to bardzo kosztowne rozmontowanie systemu mebli kuchennych.

Projektując kuchnię, pamiętajmy o tym, że musi być wygodna w użytkowaniu. Osoby ceniące oryginalny wygląd i lubiące cenne zmiany, powinny wybrać kuchnie wolnostojące. Zwolennicy minimalizmu zaś z pewnością docenią możliwość schowania sprzętu AGD w szafach i wybiorą meble kuchenne w formie zabudowy.